Suplementy diety – czy wiesz o nich wystarczająco dużo?

Suplementy diety – czy wiesz o nich wystarczająco dużo?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Suplementy stały się w ostatnim czasie prawdziwym hitem wśród osób, które śledzą dietetyczne trendy i starają się żyć zdrowo. Taki dodatek do pełnowartościowych posiłków oraz aktywności fizycznej może być dobrą metodą na polepszenie swojej sytuacji zdrowotnej, o ile jest skonsultowany z lekarzem lub dietetykiem. 

Branie suplementów bez wcześniejszego wykonania podstawowych badań może być powodem do pogorszenia naszego samopoczucie oraz stanu zdrowia. Sprawdź, jak dopasować suplementy do Twoich indywidualnych potrzeb. 

Suplementy diety – co to jest?

Suplementy diety to produkty spożywcze, które mają uzupełniać naszą codzienną dietę w odpowiednie witaminy oraz składniki mineralne. Często zawierają one również zdrowe kwasy tłuszczowe, probiotyki, aminokwasy oraz lecytynę. Odpowiednio dopasowane suplementy mogą mieć wiele prozdrowotnych korzyści, gdyż pełnowartościowe odżywianie jest jednym z kluczowych filarów zdrowego stylu życia. Przyjmowanie tego typu preparatów może poprawić wyniki naszych badań, poprawić pamięć, koncentrację oraz polepszyć odporność organizmu. 

Jaki rodzaj suplementów wybrać? 

Na rynku występują suplementy, które możemy podzielić na dwie grupy: 

  • syntetyczne – wytwarzane są w procesie syntezy chemicznej. Są to preparaty zazwyczaj tańsze od suplementów naturalnych;
  • naturalne – pozyskiwane z surowców naturalnych, takich jak ekstrakty z owoców, warzyw, ziół czy z minerałów. Naturalne suplementy są z pewnością bezpieczniejsze dla organizmu, a ich przyswajanie jest lepsze. 

W zależności od potrzeb naszego organizmu możemy mu dostarczać za pomocą suplementów minerałów lub witamin. Często tego typu uzupełnienie diety jest kombinacją różnych składników, wśród których można znaleźć: nienasycone kwasy tłuszczowe, enzymy, probiotyki oraz aminokwasy. Duża grupa osób łyka suplementy, aby wspomóc proces odchudzania i utraty wagi. Jednak część stara się za ich pomocą poprawić swoją witalność i zmysł wzroku, wzmocnić włosy, skórę czy paznokcie. Osoby profesjonalnie uprawiające sport przyjmują suplementy dostosowane do ich zawodu oraz potrzeb organizmu. 

Czym się kierować przy wyborze suplementu diety?

Wybór suplementów diety powinien być bardzo skrupulatnie dopasowany do potrzeb naszego organizmu. Świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty firm, które zajmują się przygotowaniem indywidualnej porcji suplementów na podstawie przedstawionych wyników badań. To rewelacyjna metoda, dzięki której mamy pewność, że przyjmowane preparaty faktycznie są nam potrzebne, gdyż mają one wspomagać pracę naszych organów wewnętrznych, a nie tylko je obciążać. Warto jeszcze raz podkreślić, że źle dobrane suplementy, czyli produkty brane bez konsultacji ze specjalistą mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. 

Znakomitą metodą, która da nam pewność, że postępujemy właściwie, przyjmując dodatkowe środki spożywcze w swojej diecie, jest umówienie się na spotkanie z dietetykiem. Zazwyczaj wizytę powinno poprzedzić wykonanie podstawowych badań, jak morfologia czy badanie moczu. Może się okazać, że ewentualne braki czy niedobory lepiej jest uzupełnić za pomocą lekkich zmian w diecie. Odpowiedni jadłospis, regularne posiłki przygotowane z warzyw i owoców mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. 

Zdjęcie główne: Castorly Stock/pexels.com

Udostępnij:
mrxbash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*