Szkolna wyprawka – jak przygotować dziecko do zajęć sportowych?

Szkolna wyprawka – jak przygotować dziecko do zajęć sportowych?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zajęcia sportowe to ważny aspekt rozwoju młodego człowieka. Sprawdź, co powinno się znaleźć w szkolnej wyprawce, aby maluch ochoczo maszerował na WF!

Wychowanie fizyczne – ulubiony przedmiot w szkole

Większość, zwłaszcza małych dzieci, lubi zabawy na świeżym powietrzu. Ruch jest dla nich stanem naturalnym (przeważnie do czasu, aż nie posmakują rozrywki w świecie wirtualnym). Jak to się zatem dzieje, że o ile jeszcze w klasach początkowych maluchy chętnie uczestniczą w zajęciach sportowych, o tyle im dzieci starsze, tym częściej zdarzają się semestralne zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego?

Wpływ na taki stan rzeczy ma kilka kwestii. Dużą rolę odgrywa podejście samych nauczycieli do organizacji zajęć sportowych. Na szczęście w wielu szkołach typowe lekcje WF-u, na których dzieci w kółko grają w siatkówkę lub piłkę nożną, powoli odchodzą w zapomnienie. Oferta zajęć sportowych skierowana do najmłodszych staje się coraz ciekawsze. Prócz tradycyjnej formy dostępne są na przykład zajęcia na basenie, jazda na łyżwach czy zajęcia taneczne. Dzięki temu każdy może wybrać rodzaj aktywności fizycznej dostosowany do swoich preferencji i możliwości – nie ma co ukrywać, nie każdy będzie osiągał świetne wyniki na szkolnej bieżni.

Jaki to ma związek z przygotowaniem dziecka do zajęć sportowych przez rodziców? Przede wszystkim rodzice powinni rozpoznać, jakie predyspozycje drzemią w ich pociechach, tak by wskazać im optymalną drogę rozwoju. Właściwe ukierunkowanie pomoże w uniknięciu potencjalnych rozczarowań, a maluch stwierdzi wówczas, że zajęcia z wychowania fizycznego, to jego ulubiony przedmiot w szkole.

Dlaczego warto zachęcać dziecko do aktywności fizycznej?

Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że aby zachęcić dziecko do aktywności fizycznej, poważne rozmowy o zbawiennym wpływie ruchu na zdrowie i kondycję lepiej odłożyć na później. Dziecko o wiele chętniej będzie uczestniczyło w zajęciach sportowych, jeżeli przyzwyczajenie do aktywnego trybu życia wyniesie z domu, dlatego tak ważne jest, aby rodzice również prowadzili aktywny tryb życia.

Chcesz, aby Twoje dziecko nie stroniło od sportu? Zacznij z nim aktywnie spędzać czas i to od pierwszych lat życia! Już trzylatka możesz zacząć uczyć jazdy na nartach! Nie brakuje też rodziców, którzy na górskie wędrówki zabierają maluchy w nosidełkach. Im wcześniej dziecko zacznie uprawiać sport, tym chętniej będzie później uczestniczyć w różnorodnych zajęciach sportowych.

Dobre samopoczucie, prawidłowa masa ciała, właściwa motoryka, większa pewność siebie – to tylko niektóre korzyści wynikające z aktywności fizycznej. Tyczą się one zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pomyśl, ile możesz zyskać, gdy zaczniesz ze swoją pociechą uprawiać sport! Wspólna pasja dodatkowo wzmocni waszą relację.

Strój na zajęcia wychowania fizycznego – o czym pamiętać?

Jeszcze zanim wybierzesz się do sklepu po strój na WF dla swojego dziecka, zorientuj się jakie wytyczne w tym zakresie obowiązują w konkretnej placówce edukacyjnej. W niektórych szkołach określono kolor stroju i jego długość. Jeżeli nie ma szczegółowych zaleceń, to skoncentruj się na tym, aby strój był przede wszystkim wygodny. Dobrze, gdyby zarówno koszulka, jak i spodenki (opcjonalnie legginsy) były wykonane z naturalnych materiałów zapewniających prawidłową cyrkulację powietrza. Materiały sztuczne mogą zwiększać potliwość, a to może przełożyć się na mniejszy komfort młodego człowieka, zwłaszcza w okresie dojrzewania.

Strój sportowy dobierz także pod kątem rodzaju zajęć. W przypadku treningu piłkarskiego oprócz spodenek czy koszulki niezbędne będą również odpowiednie buty. Jeżeli masz problem z wyborem stroju czy akcesoriów sportowych, skontaktuj się z nauczycielem wychowania fizycznego lub z wychowawcą. Szczegółowe wytyczne dotyczące obowiązujących zasad w zakresie strojów sportowych powinny zostać przekazane uczniom na rozpoczęciu roku szkolnego lub na pierwszej lekcji WF.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Udostępnij:
mrxbash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*