Higiena snu i jej znaczenie dla zdrowia 

Higiena snu i jej znaczenie dla zdrowia 
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Higiena snu to wszystkie istotne czynności, jakie towarzyszą nam podczas zasypiania i mają wpływ na nasze późniejsze samopoczucie. Wydawać by się mogło, że sen to rzecz tak pierwotna, że nie musi rządzić się żadnymi zasadami. Jest to prawda, ale jednak aby spełniał on swoją rolę w sposób skuteczny, jest kilka wytycznych, do których warto się zastosować.

Każda osoba spotkała się z uczuciem niewyspania, mogło być to związane ze zbyt krótkim snem lub jego słabą jakością. Zdarzają się takie dni, gdy nie możemy sobie pozwolić na pełne 8 godzin odpoczynku. Niestety, gdy niewystarczający czas snu staje się normą, może mieć to negatywne skutki na nasze zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie. Taki deficyt wpływa na funkcjonowanie mózgu, co skutkuje rozdrażnieniem, rozkojarzeniem, bólami głowy, a nawet problemami ruchowymi. Dlatego warto dowiedzieć się więcej o higienie snu.

Sen a zdrowie

Chcąc zatroszczyć się o swoje zdrowie, w pierwszej kolejności nie jest zakup karnetu na siłownie, czy suplementy diety. Należy zacząć od snu, ponieważ to właśnie on determinuje skuteczność wszystkich kolejnych kroków.

Odpowiednie odżywianie

Powszechnie wiadomo, że przed snem nie powinno się jeść ciężkostrawnych posiłków. Naraża to nas na wieczorne bóle brzucha, co prowadzi do trudności związanych z zaśnięciem. Oprócz tego w późniejszych godzinach unikajmy cukrów. Mają one skłonności pobudzające. Oczywiście kawa i mocna herbata również odpada ze względu na ich zawartość kofeiny i teiny.

Temperatura

Według badań najlepiej się śpi w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi 17/18 stopni. Dlatego jakiś czas przed zaśnięciem warto wywietrzyć pomieszczenie i je schłodzić. Wysoka temperatura sprawi, że ciężej nam będzie zasnąć, a rano o wiele trudniej się dobudzić. Jednak uważajmy też na swoje zdrowie, ponieważ zbyt niska temperatura również nie jest zdrowa.

Koniec z drzemkami

Mimo tego, że drzemki są przez nas uwielbiane i dają nam dodatkową energię i chwilę wytchnienia w ciągu dnia, nie są one dobre dla naszego rytmu dobowego. Śpiąc w ciągu dnia, o wiele trudniej będzie nam zasnąć wieczorem, nasz organizm będzie zdezorientowany i nieskłonny do współpracy. Jednak jeśli taka drzemka jest konieczna, najlepiej zrobić ją przed godziną 14 i postarać się, aby nie trwała dłużej niż 45 minut do godziny maksymalnie.

Stałe godziny

Warto jest przyzwyczaić swój organizm do chodzenia spać i wstawania o tych samych godzinach. Nawet w dni wolne, gdy nie musimy iść do pracy, należy trzymać się swoich ustaleń, ponieważ spanie zbyt długo również dobrze nie wpływa na nasz rytm dobowy.

Relaks

W przypadku gdy zmagamy się z zaśnięciem, warto spróbować medytacji, która pozwoli nam wyciszyć myśli i skupić się na nas samych. Jest to sposób skuteczny, jednak trzeba zaufać procesowi i wczuć się w nią. Nie wymaga to od nas zaangażowania, wystarczy położyć się wygodnie i włączyć na YouTube lub Spotify medytację nasenną, która nam odpowiada.

Zakaz telefonów

Mimo tego, że może brzmieć to niemożliwie, to godzinę przed rozpoczęciem zasypiania należy odłożyć swój telefon i zakończyć korzystanie z niego na ten dzień. Światło urządzeń elektrycznych działa na nasz mózg pobudzająco i dezorientuje go.

Łóżko tylko do spania

W swoim domu warto mieć osobne miejsce do pracy, jedzenia i spania. Mieszanie tych trzech sfer życiowych ze sobą nie wpływa dobrze na zdrowy sen. Wykonując te wszystkie rzeczy w jednym miejscu – łóżku, nasz organizm jest zdezorientowany. Należy mieć miejsce specjalnie przeznaczone tylko do odpoczynku i relaksu.

Zdjęcie główne: Acharaporn Kamornboonyarush/pexels.com

Udostępnij:
mrxbash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*