Czy dieta sokowa jest zdrowa? Rozkładamy na czynniki pierwsze jeden z najpopularniejszych detoksów

Czy dieta sokowa jest zdrowa? Rozkładamy na czynniki pierwsze jeden z najpopularniejszych detoksów
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnim czasie różnego rodzaju detoksy stały się bardzo popularne. Wiele z nich opiera się na tym, że przez kilka dni spożywamy jedynie soki warzywne i owocowe. Płynne posiłki mają w założeniu oczyścić nasz organizm z toksyn oraz spowodować zrzucenie zbędnych kilogramów. Czy ten sposób odżywiania jest zdrowy i jakie daje efekty? Przeczytasz o tym w poniższym artykule. 

Dieta sokowa to rodzaj diety, który polega na spożywaniu przez kilka dni jedynie soków wyciśniętych z warzyw i owoców. Dodatkowo każdy dzień powinniśmy zacząć od wypicia szklanki ciepłej wody z cytryną na czczo, co ma pobudzić pracę metabolizmu, a uzupełnieniem diety są ziołowe napary. Założeniem tak restrykcyjnego detoksu jest oczyszczenie organizmu z nagromadzonych w nim toksyn. Kofeina, nikotyna, alkohol to substancje, które spożywane w nadmiarze negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli chcemy zerwać z niezdrowymi przyzwyczajeniami i oczyścić ciało ciekawą propozycją wydaje się być dieta sokowa. 

W internecie można aktualnie znaleźć mnóstwo firm, które oferują tego typu catering. Mogą one go dostarczyć pod Twoje drzwi. Soki i koktajle można przygotować również samodzielnie, ważne jest, aby były świeże i robione zgodnie z zaleceniami. Prawidłowo przeprowadzony detoks powinien trwać od 3 do 5 dni. Rezygnacja z regularnych posiłków na rzecz picia jedynie płynów jest dość restrykcyjnym pomysłem, który może powodować znaczny spadek energetyczny. Sprawdź, komu taka dieta jest zalecana, a kto powinien z niej zrezygnować. 

Na czym polega detoks sokowy?

Detoks sokowy ma za zadanie wyeliminować toksyny z naszego organizmu. Interesują się nim głównie osoby chcące żyć zdrowo i świadomie oraz takie, które marzą o zmianie złych nawyków żywieniowych. Niektórzy uważają, że to znakomity sposób, aby oczyścić ciało po zimie i przygotować organizm na nadchodzącą wiosnę. Najłatwiej przejść na tego typu dietę w sezonie letnim, kiedy bardzo duża ilość owoców i warzyw jest dostępna w sklepach. 

Jak przygotować się do detoksu sokowego?

Do detoksu sokowego warto odpowiednio się przygotować, ponieważ nagły spadek kalorii może być prawdziwym szokiem dla organizmu. Najlepszą metodą będzie już dwa tygodnie przed planowanym detoksem zmniejszyć kaloryczność posiłków. Dzięki temu nasze samopoczucie nie powinno mocno się pogorszyć. Ten sposób uchroni nas również przed niespodziewanymi atakami wilczego głodu. 

Jak przeprowadzić detoks sokowy?

Detoks sokowy polega na piciu niesłodzonych soków wyciśniętych z warzyw i owoców. Każdy dzień warto rozpocząć od szklanki wody z cytryną, następnie w pierwszej połowie dnia pijmy soki owocowe, a popołudnie staramy się wybierać napoje zrobione głównie z jarzyn. W tego typu jadłospisie świetnie sprawdzą się soki z pomidorów, marchwi, selera naciowego czy buraków, które fantastycznie komponują się z jabłkami. Warto też sięgać po sok grejpfrutowy oraz ten pozyskany z kiszonej kapusty. Podczas detoksu nie zaleca się picia alkoholu, kawy, mocnej herbaty oraz palenia papierosów. 

Zalety oczyszczającej diety sokowej:

 • oczyszczenie organizmu z toksyn,
 • poprawa ogólnego stanu zdrowia, 
 • pozytywny wpływ na kondycję włosów i paznokci, 
 • poprawa odporności, 
 • odciążenie układu trawiennego. 

Detoks sokowy – przeciwwskazania 

Dieta sokowa jest dość radykalnym sposobem na oczyszczanie organizmu, dlatego nie jest przeznaczona dla każdego. Powinny z niej zrezygnować w szczególności osoby:

 • zmagające się z cukrzycą, 
 • mające problemy z nadciśnieniem,
 • wykonujące pracę fizyczną, 
 • intensywnie uprawiające sport,
 • kobiety w ciąży,
 • kobiety karmiące piersią, 
 • dzieci i młodzież. 

Przeczytaj też: KTÓRE MLEKO ROŚLINNE JEST NAJZDROWSZE? SPRAWDZAMY

Zdjęcie główne: jugoslocos/ pexels.com

Udostępnij:
mrxbash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*